Vstajenje Primorske - primorska himna

Vstajenje Primorske je slovenska ponarodela pesem in (neuradna) himna Primorcev. Priljubljena je postala v obdobju italijanskega fašizma ter zatiranja primorskih Slovencev in narodnega boja proti fašizmu, ko je bila Primorska po Rapalski pogodbi priključena Italiji. Zaradi nenavadnih odločitev in obnašanja slovenske dnevne politike, pa postaja himna Primorske spet vse bolj aktualna in priljubljena med Primorci. Spodaj, v nadaljevanju tega besedila, posredujemo video posnetek in zvočni posnetek v MP3 različici. Avtor besedila Lev Svetek-Zorin, skladatelj Rado Simoniti.

Spodaj je video posnetek s proslave kjer je primorsko himno Vstajenje primorske izvaja Mešani mladinski pevski zbor Gimnazije Tolmin

avtor besedila Lev Svetek-Zorin, skladatelj Rado Simoniti, priredba Matej Kavčič

Spodaj: besedilo neuradne himne Primorske

VSTAJENJE PRIMORSKE

Nekdaj z bolestjo smo v sebe zaprli
svoje ponižanje, svoje gorje,
krik maščevanja na ustnih zatrli,
ga zakopali globoko v srce.

Toda glej, planil vihar je presilen,
kot pajčevine raztrgal okov,
šinil je zopet žar novega dneva,
tja do poslednjih primorskih domov.

Strojnice svojo so pesem zapele,
zrak je pretreslo grmenje topov,
širne poljane so v ognju vzplamtele,
klic je svobode vstal sredi gozdov.

Vstala Primorska si v novo življenje,
z dvignjeno glavo korakaj v nov čas!
V borbah, ponižanju, zmagah, trpljenju
našla si končno svoj pravi obraz.

Prenesi na svoj računalnik glasbeni zapis himne
v MP3 zapisu Image

Notni zapis himne Primorcev

Našel v spletu in sestavil:
HisTer