Poklon Nanosu

NANOS-pomnik lepote in prestanega trpljenja

Vsakič, ko se vozim iz Kopra proti Vipavski dolini, me na vrhu blagega vzpona avtoceste, ko se prostor razširi proti Postojni in levo proti naši dolini vedno znova in znova prevzame pogled na NANOS.

Kot trdnjava je, ki se naenkrat pojavi pred menoj. Z antenami na vrhu deluje še bolj spoštljivo. Kot dobri in skrbni oče, ki varuje dolino pod seboj in vse njene prebivalce, ki jih je skupaj z njim preteklost mučila v vseh možnih oblikah in za vedno zaznamovala vse rodove.

Bil je nema priča grozotam, ki jim je botrovala pokvarjena politika fašizma in nacizma, ki je vodil v vojno na naših tleh.

Naši domoljubi, preprosti fantje, vendar srčni in inteligentni z vseh primorskih vasi, so se popolnoma zavedali, da se pri vsej stvari ne odvija zgolj boj za svobodo Primorske, ki se je vlekla 25 let med obema vojnama. Fašizem je našim ljudem vzel dostojanstvo, imena(čez noč so Janeza poimenovali v Đovanija), prepovedali so slovensko besedo in kar je za zavojevalce najvažnejše naši ljudje niso dobili dela, da bi lahko nahranili družine. Še huje, kmetje niso smeli prodati niti litra vina, če niso bili naklonjeni fašistom. Trda je predla narodu in ni čudno, da se je iz Julijske krajine in Primorske v tem času izselilo 100000 ljudi. V glavnem v Jugoslavijo s trebuhom za kruhom. Tudi jaz sem otrok dveh koeksistenčnih migrantov v Bosno.

NANOS! Vedno je dajal s svojimi mogočnimi gozdovi zavetje vsem, ki so ga potrebovali. 1927 leta se je na njegovi tajni lokaciji zbralo 6 primorskih domoljubov, vodij prepovedanih društev iz Trsta, Istre, Gorice, Pivškega in Posočja. Ustanovili so organizacijo TIGR(Trst, Istra Gorica, Reka). Z nalogo ščititi narod in preganjati fašiste. Do 2.sv.vojne ko TIGR ni bil več potreben, so naši tajni heroji, sestavljeni iz trojk po vaseh pisali zgodovino upora ki je edinstvena v Evropi. Za hrbtom so primorskemu narodu stali vsi naši duhovniki, ki so ves čas fašizma ohranjali med ljudmi slovensko besedo in ulivali moč preživetja za kar so plačali visoko ceno.

Danes vsem njim, ki so delali z ramo ob rami, a kot sodobniki skupaj ohranjamo njihove vrednote združeni v društvu TIGR Primorske. Čiste organizacije, ki jo ni umazala nikogaršnja politika.

Zjutraj 18.aprila 1942 je NANOS bičala huda burja in dež. Prav to vreme so fašisti izkoristili, da bi presenetili in očistili NANOS partizanov. Niso vedeli koliko jih je tam gori, zato so poslali v boj 1200 vojakov. Boji so se bili ves dan. Vojko je poznavalsko odpeljal svoj vod po grapah v dolino. Ostale borce sta s puškomitraljezom in mitraljezom ščitila Pavle Rušt in Anton Vičič. Do zadnjega metka se je Pavle boril in odnehal šele, ko je bil ranjen v roko. Zajeti borci z njim skupaj so bili potem obsojeni na smrt in so pokopani v Rimu na vojaškem pokopališču. Ne pa tudi pozabljeni.

NANOS bi jokal če bi znal. Po kapitulaciji Italije so fašiste zamenjali nacisti, ki so bili še bolj kruti in zločinski. 27.septembra 1943 so na Nanosu presenetili 10 partizanov. Naših fantov domačinov in eno dekle. Pripeljali so jih v Vrhpolje, jih na hitro obsodili na smrt in pred cerkvijo obesili na kostanje. To strašno dejanje so morali gledati vaščani. Si danes lahko predstavljamo, kaj je mati čutila, ko je gledala kako ji morijo sina. Ali pa mlada žena z dvema otročičkoma, ko so ji vesili moža.

NANOS nam že dolga desetletja v svobodi predstavlja cenjenega dobrotnika. Lovcem da si spočijemo oči in telo v bogatem zelenju. Planincem, ki obiskujejo njegov vrh, pohodnikom kar tako za rekreacijo, daje nam zelišča, sadeže, kurjavo. Predvsem pa čuva obeležja in je  pomnik na hude čase zgodovine primorskega naroda. Zasluži si, da ga poimenujemo sveta gora zgornje Vipavske doline.

Sonja Groznik, vodja OE Vipava-Ajdovščina