Spomin na Antona Štrancarja šturskega domoljuba antifašista

V območni enoti zgornje Vipavske doline društva TIGR Primorske, smo natanko 24. decembra zaključili dejavnosti v našem društvu, ki smo se jim zavezali v letu 21. Položili smo venec in zimski šopek pred spomenik Antonu Štrancarju v Ajdovščini, natančneje v Šturjah.

Štrancar se je rodil v Šturjah. Po poklicu je bil zidar. Živel in delal je v Gorici. Tam je tudi deloval proti fašistom, kot zgleden domoljub in pravi Primorec ni prenesel fašističnih zavojevalcev. Delovanje ni ostalo tajno in prav dolgo skrito. 30. marca 1924 leta je bil v Ajdovščini javni shod. Tam je k njemu pristopil fašist in ga ustrelil. Vse do 20. maja je umiral v bolnišnici usmiljenih bratov v Gorici. Članek Goriške Straže se je ob tej mučeniški smrti razpisal, da odhaja v grob mučenec, domoljub in borec za pravice Primorskega naroda. Prva žrtev fašističnega nasilja na naših Goriških tleh.

Društvo TIGR mu je v zahvalo za darovano življenje in zgled lika tigrovca postavilo spomenik

SLAVA MU

Sonja Groznik