- Ogledov: 161
Mala gora med resnico in lažmi 2
Spomini Srečka Logarja
Likvidacija italijanskega konfidenta Viktorja Kogeja
Zmago Krašna je bil doma iz Idrije. Bil je nadarjen in tudi zelo drzen. Nekaj časa je vzdrževal zvezo med nami in komunistično celico v Idriji, Gorici in Podgori. Marsikomu je odprl oči, saj kot dijak ni videl pred seboj drugega kot narodnostno borbo proti Italijanom. Takrat smo marsikatero akcijo skupno izvedli. Naj navedem le eno. Viktorja Kogeja, dijaka iz Idrije, ki je mnogo vedel o tigrovski in komunistični organizaciji, je ujela v svoje mreže italijanska agentinja v Trstu, v katero se je bil strastno zaljubil. Pripravila ga je celo do tega, da je začel izdajati. Treba ga je bilo likvidirati. To nalogo je v sporazumu z našo organizacijo prevzel Bregant iz Podgore, pomagal pa mu je Paliska, ki je bil tedaj natakar v goriški kavarni Il Commercio.
Slučaj je hotel, da je Kogej, ki se je naselil v Gorici, prevzel med mojo odsotnostjo mojo sobo v ulici Carducci. Gospodinja mi je pozneje ta dogodek opisala.
Bregant, ki je bil preskrbel ponarejen ključ hišnih vrat, je prišel pozno ponoči h Kogeju, ki ga je varovala policija. V sobi sta se najprej strahovito kregala. Kmalu se je Bregant začasno odstranil iz sobe. Verjetno je šel po bodalo. Ko se je vrnil, se je prepir nadaljeval, nato pa je Kogej nenadoma kriknil in utihnil. Bregant mu je zasadil bodalo naravnost v srce. Kri je poškropila celo strop. Medtem je po glavnih vratih že razbijala policija, ki se je zadrževala v kavarni »Giugliani«. Morala je vlomiti, ker je Bregant pustil ključe v vratih na notranji strani. Bregant je skočil na teraso in nato na streho, po kateri je tekel do vogalne hiše na Kornu. Spotoma je podrl še nekega gozdnega miličnika, ki mu je hotel zastaviti pot. Pritekel je do vodnjaka na Kornu, čeprav je policija streljala za njim. Tu ga je najprej nekdo podrl s kolesom, vendar je tekel še nekaj metrov dalje, nakar je močno počilo. Sklepali smo, da ga je morala krogla zadeti v želatino, ki jo je nosil s seboj v zadnjem žepu. Umirajočega je policija prenesla še do muzeja, kjer so hoteli zadnji hip od njega zvedeti za sokrivce. »Non ho complici« (Nimam prič - op. uredn.), so bile njegove zadnje besede, nakar je omahnil.
Naslednji dan je policija polovila prve goriške tigrovce, ki so bil prav tiste dni na tajnem sestanku v Cvetrovžu na Trnovski planoti. Organizacije pa ni nihče izdal, čeprav so sledile težke obsodbe pred Posebnim sodiščem v Rimu.
__________ … ___________
Še mi stopajo pred oči borci iz tedanjih časov. Mnogi so omahnili v borbi. Težki, vendar lepi so ti spomini.